Powered by Smartsupp Fotovoltaika v ČR: aneb když energie zdražují | Morasol, moravská solární s.r.o
Drobečková navigace

Úvod > Blog > Fotovoltaika v ČR: aneb když energie zdražují

Fotovoltaika v ČR: aneb když energie zdražujíDatum konání:
22.7.2022

Rychlý růst cen energií v České republice významně hýbe s poptávkou po fotovoltaice. Vzhledem k vyšším cenám energie a státním dotačním programům se návratnost investice do těchto systémů pro většinu rodin pohybuje okolo 8 let či méně. To představuje přibližně o 4 roky méně, než tomu bylo před 12 lety.

55.jpg

K významnému nárůstu došlo v roce 2021

Počet instalovaných fotovoltaických panelů v loňském roce byl 2,5krát vyšší než v roce 2020. Mezitím se prodej baterií a tepelných čerpadel za stejné období zdvojnásobil. Nejvyužívanějším typem výroby solární energie v České republice je výroba prostřednictvím malých střešních solárních panelů, kterých využívají především rodiny. K významnému nárůstu instalací fotovoltaických panelů v domácnostech došlo ve druhé polovině loňského roku, kdy Česká republika začala zaznamenávat výraznější růst cen energií.

Nejtypičtější systém fotovoltaického řešení se cenově pohybuje okolo 500 000 Kč, lze však sehnat i levnější systémy v ceně kolem 430 000 Kč. Nová zelená úsporám, jakožto program Ministerstva životního prostředí administrovaný Státním fondem životního prostředí ČR, zaměřený na úspory energie a obnovitelné zdroje energie v rodinných a bytových domech nabízí dotace, které pomohou s přibližně 50 % této investice. V loňském roce bylo přes program NZÚ dotováno okolo 6 500 střešních solárních řešení.

Jaké je pokrytí spotřeby energie?

Podle energetického průzkumu je pravděpodobné, že solární energie pokryje téměř 27 % celkové spotřeby energie v České republice, z čehož zhruba polovinu pokryjí střešní solární panely a druhou polovinu solární panely instalované na vnější zdi.

Obliba fotovoltaiky je v ČR rozhodně znatelná, přesto v porovnání se sousedními zeměmi jsou naše čísla celkového výkonu 62 megawattů za minulý rok výrazně nižší, než je tomu u jiných zemí. Inspirací by pro ČR mohlo být Rakousko, Maďarsko, nebo například Polsko, které za minulý rok zaznamenalo celkový výkon 3 100 megawattů.

Chcete se o fotovoltaice dozvědět víc? Přečtěte si náš e-book, který je zdarma nebo další články na blogu.