Pokud neuvažujete nad standardní fotovoltaickou elektrárnou, případně pokud pro vás tato instalace není z nějakého důvodu vhodná, doporučujeme investovat do fotovoltaického ohřevu vody.
Ohřev vody představuje pro většinu domácností jeden z hlavních žroutů elektrické energie. I vzhledem k rostoucí ceně energií dává tedy čím dál větší smysl hledat cestu v úsporných opatřeních a větší nezávislosti na distribuční soustavě.
Náklady na ohřev vody s námi můžete výrazně snížit díky třem možnostem – přímým fotovoltaickým ohřevem vody s pomocí regulátoru, klasickou fotovoltaickou elektrárnou napojenou na elektrický bojler (například pomocí tzv. wattrouteru), případně klasickou fotovoltaickou elektrárnou v kombinaci s instalací tepelného čerpadla. My se nyní zaměříme na finančně i instalačně nejjednodušší první variantu přímého ohřevu vody.
Jedná se o jednoduchý systém, který není vázaný na distribuční síť. Nemusíte tedy řešit žádná povolení od distributora, abyste mohli s realizací začít, jako je tomu u klasické fotovoltaické elektrárny. Princip fungování je prostý - fotovoltaické panely vyrobí elektrickou energii, která se následně přivede přes regulátor přímo k topnému tělesu v bojleru, kde se přemění na energii tepelnou. Jakmile se voda v bojleru ohřeje na požadovanou nastavenou teplotu, systém se sám vypne, nehrozí tedy přehřátí. Toto ocení zákazníci zejména v létě, kdy je produkce elektřiny z panelů samozřejmě největší a spousta lidí má obavu, co se může stát, když jsou zrovna na dovolené a ohřátou vodu nemá kdo využívat.
I u fotovoltaického ohřevu vody se v Morasolu zaměřujeme na české technologické řešení instalovaných regulátorů, kterých máme v nabídce vícero. Podle zvoleného typu regulátoru a jeho konkrétních vlastností a také podle zvoleného objemu bojleru instalujeme zpravidla 4 až 6 panelů. Potřeba je tedy poměrně malá plocha a díky tomu je možné panely snadno umístit například na zahradní přístřešek nebo na garáž, pokud byste si náhodou nepřáli panely přímo na střeše vašeho rodinného domu.
Aktuálně je možné čerpat na tento přímý fotovoltaický ohřev vody v bojleru dotace a to buď 45 000 Kč (NZÚ standard pro rodinné domy) nebo 70 000 Kč (NZÚ Light pro osoby pobírající starobní důchod, invalidní důchod 3. stupně nebo příspěvek na bydlení). Více informací o těchto dvou možnostech se můžete dočíst na jednotlivých podstránkách.
6 panelů dle velikosti střechy (pokud je střecha menší, pak 5) o výkonu 430-450 Wp dle aktuální zásob
přepěťová ochrana na DC straně
MPPT regulátor
dle konkrétní zakázky také nový bojler
Součástí není instalace hromosvodu, uzemnění stávajícího RD, další zásuvka navíc - vše lze ovšem realizovat v rámci víceprací.
FV ohřev vody s NZÚ Light ohřev vody s NZÚ Standard
SUN MONEY SAVER
MPPT regulátor Sun Money Saver (V-SH-2000) je vyráběn firmou VATEC Electronics spol. s.r.o. v Chloumku nedaleko Plzně.
Jak říká sám výrobce, tento regulátor zvyšuje efektivitu připojených fotovoltaických panelů optimalizací vstupní impedance připojeného topného tělesa bojleru. Zařízení pracuje automaticky a během normálního provozu není třeba, kromě výjimečného stavu (např. přetížení), žádný zásah obsluhy. Podle nastavené konfigurace V-SH-2000 automaticky zjišťuje denní průběh a teplotu vody v bojleru a následně pak ohřívá vodu bud přímo z FV panelů, nebo dohřívá z připojené elektrické sítě. Na displeji je pak možné orientačně sledovat aktuální teploty vody, napětí a proudu od FV panelů a celkovou vyrobenou energii z FV panelů. Celé zařízení je umístěno v kompaktní kovové skříni.
Technická specifikace ke stažení ZDE
ANTIK
Chytrý solární měnič pro efektivní napájení bojleru ze slunce, nová vylepšená verze s dvěma výstupy. Nastavitelný výkon 2 000 - 3 000 W, vstupní napětí 0 až 400 V DC. Nabízí ekonomické řešení pro přímý ohřev vody z fotovoltaiky, podporovaný aplikací ANTIK Smart Home.
Technická specifikace ke stažení ZDE
MARKO
MPPT regulátor MARKO se vyrábí pod patentovanou ochranou ve Vlkoši u Přerova společností Ostrovní elektrárny s.r.o.
Je určen k optimalizaci zisků energie z FV panelů používaných pro ohřev vody. Střídavý výstup tohoto regulátoru není stabilizovaný a pohybuje se podle napětí panelů a nastavených parametrů mezi 150 - 330V AC. Je možné k němu připojit kromě bojleru i některé další spotřebiče s odporovou charakteristikou zátěže, které nejsou na přesné úrovni napětí závislé, jako teplomety, elektrické podlahové vytápění, sušičky ručníků či klasické vláknové žárovky. Je možné k němu doplnit hlídací relé nebo jiné přepínací prvky, které umožní ohřívat vodu v případě nedostatku sluneční energie také ze sítě.
Technická specifikace ke stažení ZDE
CHCI ZÍSKAT NEZÁVAZNOU NABÍDKU