Powered by Smartsupp Morasol, moravská solární s.r.o
Drobečková navigace

Úvod > Fotovoltaika > Fotovoltaický ohřev vody

Fotovoltaický ohřev vody

Pokud neuvažujete nad standardní fotovoltaickou elektrárnou, případně pokud pro vás tato instalace není z nějakého důvodu vhodná, doporučujeme investovat do fotovoltaického ohřevu vody.

Ohřev vody představuje pro většinu domácností jeden z hlavních žroutů elektrické energie. I vzhledem k rostoucí ceně energií dává tedy čím dál větší smysl hledat cestu v úsporných opatřeních a větší nezávislosti na distribuční soustavě.

Náklady na ohřev vody s námi můžete výrazně snížit díky třem možnostem – přímým fotovoltaickým ohřevem vody s pomocí regulátoru, klasickou fotovoltaickou elektrárnou napojenou na elektrický bojler (například pomocí tzv. wattrouteru), případně klasickou fotovoltaickou elektrárnou v kombinaci s instalací tepelného čerpadla. My se nyní zaměříme na finančně i instalačně nejjednodušší první variantu přímého ohřevu vody.

O co vlastně jde:

Jedná se o jednoduchý systém, který není vázaný na distribuční síť. Nemusíte tedy řešit žádná povolení od distributora, abyste mohli s realizací začít, jako je tomu u klasické fotovoltaické elektrárny. Princip fungování je prostý - fotovoltaické panely vyrobí elektrickou energii, která se následně přivede přes regulátor přímo k topnému tělesu v bojleru, kde se přemění na energii tepelnou. Jakmile se voda v bojleru ohřeje na požadovanou nastavenou teplotu, systém se sám vypne, nehrozí tedy přehřátí. Toto ocení zákazníci zejména v létě, kdy je produkce elektřiny z panelů samozřejmě největší a spousta lidí má obavu, co se může stát, když jsou zrovna na dovolené a ohřátou vodu nemá kdo využívat.

České technologické řešení:

I u fotovoltaického ohřevu vody se v Morasolu zaměřujeme na české technologické řešení instalovaných regulátorů, kterých máme v nabídce vícero. Podle zvoleného typu regulátoru a jeho konkrétních vlastností a také podle zvoleného objemu bojleru instalujeme zpravidla 4 až 6 panelů. Potřeba je tedy poměrně malá plocha a díky tomu je možné panely snadno umístit například na zahradní přístřešek nebo na garáž, pokud byste si náhodou nepřáli panely přímo na střeše vašeho rodinného domu.

Možnost využití dotací:

Aktuálně je možné čerpat na tento přímý fotovoltaický ohřev vody v bojleru dotace a to buď 45 000 Kč (NZÚ standard pro rodinné domy) nebo 90 000 Kč (NZÚ Light pro osoby pobírající starobní důchod, invalidní důchod 3. stupně nebo příspěvek na bydlení). Více informací o těchto dvou možnostech se můžete dočíst na jednotlivých podstránkách.

 

Co je součástí standardní dodávky:

6 panelů dle velikosti střechy (pokud je střecha menší, pak 5) o výkonu 430-450 Wp dle aktuální zásob

přepěťová ochrana na DC straně

MPPT regulátor

Co není součástí standardní dodávky:

Součástí není instalace hromosvodu, uzemnění stávajícího RD, další zásuvka navíc - vše lze ovšem realizovat v rámci víceprací.

 

FV ohřev vody s NZÚ Light                            ohřev vody s NZÚ Standard

 

SUN MONEY SAVER - aktuálně vzhledem k vysoké poptávce je na tento regulátor čekací doba v rámci několika měsíců

MPPT regulátor Sun Money Saver (V-SH-2000) je vyráběn firmou VATEC Electronics spol. s.r.o. v Chloumku nedaleko Plzně.

Jak říká sám výrobce, tento regulátor zvyšuje efektivitu připojených fotovoltaických panelů optimalizací vstupní impedance připojeného topného tělesa bojleru. Zařízení pracuje automaticky a během normálního provozu není třeba, kromě výjimečného stavu (např. přetížení), žádný zásah obsluhy. Podle nastavené konfigurace V-SH-2000 automaticky zjišťuje denní průběh a teplotu vody v bojleru a následně pak ohřívá vodu bud přímo z FV panelů, nebo dohřívá z připojené elektrické sítě. Na displeji je pak možné orientačně sledovat aktuální teploty vody, napětí a proudu od FV panelů a celkovou vyrobenou energii z FV panelů. Celé zařízení je umístěno v kompaktní kovové skříni.

Technická specifikace ke stažení ZDE

fotovoltaicky-ohrev-vody-v-sh-2000-617706--0.jpg

A-Z WATER INVERTER

MPPT regulátor A-Z Water Inverter se vyrábí v Praze firmou A-Z Traders, která jde ve svém vývoji neustále kupředu a rozšiřuje své portfolio o další komponenty.

A-Z WATER INVERTER nabízí efektivní přímé napájení bojleru ze slunce. Optimální ekonomické a technické řešení pro napájení bojleru přímo z fotovoltaiky bez nutnosti velké, těžké a drahé technologie. Zařízení podle nastaveného režimu napájí přímo bojler z produkce solárních panelů bez zbytečných ztrát. Pro optimální efektivitu je výkon z panelů zpracováván přes MPPT, čímž je zaručen optimální pracovní bod a nejvyšší efektivita výroby elektrické energie. V praxi je optimální kombinace čtyř až pěti panelů o výkonu 450-550 W na panel s bojlerem na 230 V. K jednotce je dodáváno čidlo teploty, díky kterému je možné nastavit konečnou teplotu pro nahřívání z FVE nebo HDO, podle režimu funkce. Jednotka nepotřebuje přívod HDO signálu, může být spínána přímo jako spotřebič (bojler).

Technická specifikace ke stažení ZDE

dscf4451_0edebd9fb6e3ff71670eb48d784c68b0.jpg

MARKO

MPPT regulátor MARKO se vyrábí pod patentovanou ochranou ve Vlkoši u Přerova společností Ostrovní elektrárny s.r.o.

Je určen k optimalizaci zisků energie z FV panelů používaných pro ohřev vody. Střídavý výstup tohoto regulátoru není stabilizovaný a pohybuje se podle napětí panelů a nastavených parametrů mezi 150 - 330V AC. Je možné k němu připojit kromě bojleru i některé další spotřebiče s odporovou charakteristikou zátěže, které nejsou na přesné úrovni napětí závislé, jako teplomety, elektrické podlahové vytápění, sušičky ručníků či klasické vláknové žárovky. Je možné k němu doplnit hlídací relé nebo jiné přepínací prvky, které umožní ohřívat vodu v případě nedostatku sluneční energie také ze sítě.

Technická specifikace ke stažení ZDE

stažený soubor.jpeg