Powered by Smartsupp Fotovoltaika s baterií nebo bez baterie?! Co se vyplatí v případě blackoutu? | Morasol, moravská solární s.r.o
Drobečková navigace

Úvod > Blog > Fotovoltaika s baterií nebo bez baterie?! Co se vyplatí v případě blackoutu?

Fotovoltaika s baterií nebo bez baterie?! Co se vyplatí v případě blackoutu?Integrace bateriového úložiště je jedním z témat, které je třeba brát v potaz už během přípravy projektu.

Jednou z častých otázek, kterou si zákazník zvažující investici do fotovoltaické elektrárny pokládá je, zda systém rozšířit i o bateriové úložiště, nebo ne. Pojďme se tedy zamyslet a zhodnotit možné výhody obou systémů:

 

Výhody fotovoltaiky bez bateriového úložiště:

1. Nižší pořizovací náklady: Fotovoltaický systém bez baterie je samozřejmě levnější. Nemusíte investovat do samotné technologie, ani do montáže.

2. Jednoduchost: Systém bez baterie je i jednodušší a ušetříte místo nutné pro jeho instalaci.

3. Snadná údržba: Nebudete muset řešit pravidelnou technickou kontrolu, případně následnou výměnu baterie po skončení její životnosti.

4. Využití pro ohřev TUV: Vyrobenou elektřinu z fotovoltaických panelů je možné díky instalaci regulátoru (např. wattrouteru) využívat v případě přebytků pro ohřev teplé užitkové vody, kdy se přebytečná energie může směřovat do boileru.

 

Výhody fotovoltaiky s bateriovým úložištěm:

1. Ukládání energie: Bateriové úložiště vám umožňuje ukládat vyrobenou elektřinu z fotovoltaických panelů během dne, abyste ji mohli využít později v noci nebo v období nízkého slunečního záření.

2. Nezávislost na distribuční síti: S bateriovým úložištěm můžete zůstat částečně nezávislí na elektrické síti, což je užitečné v oblastech s omezenou infrastrukturou nebo v případě výpadku elektrického proudu (tzv. blackoutu).

3. Ochrana proti výpadkům: Baterie může poskytnout nouzové napájení v případě výpadku elektrického proudu (backup)

4. Snížení nákladů: Díky realizovanému bateriovému úložišti si snížíte náklady na elektřinu, protože vaše domácnost bude využívat energii z baterie místo toho, abyste ji kupovali od dodavatele.

5. Možnost obchodování na spotovém trhu: S naší dodávanou bezkonkurenční technologií vyrobenou v ČR máte jedinečnou možnost minimalizovat náklady za elektřinu nakupovanou ze sítě. Za nejnižší ceny nakupujete a ukládáte do baterií pro vlastní spotřebu domácnosti a přebytky prodáváte za nejvyšší tržní ceny.

 

Moravská solární MORASOL s.r.o. vždy vyhodnotí potřeby konkrétního zákazníka a jeho domácnosti a na základě toho mu doporučí, zda se mu vyplatí systém s baterií nebo bez ní. V naprosté většině případů se ovšem se zákazníky shodneme na tom, že investice do bateriového úložiště se vyplatí.

Vyšší pořizovací cena se sice musí vzít v úvahu, ovšem díky možnosti čerpání dotace je i tato perspektiva zavádějící. Za každou 1 kWh instalovaného akumulačního systému máte nárok na 10 000 Kč v dotaci přes program Nová zelená úsporám. Co je jednoznačně největší pozitivum je, že v případě výpadku elektřiny (tzv. blackoutu) nejste závislí na distribuční síti a můžete využívat akumulovanou elektřinu z bateriového úložiště. Ideální samozřejmě je, pokud je možné pro případ blackoutu zákazníkovi zálohovat vybrané okruhy (tzv. backup), např. osvětlení, lednička, mrazák, wifi router, atd.

Pro více informací nás neváhejte kontaktovat s nezávaznou poptávkou.