Powered by Smartsupp Co byste měli vědět před pořízením fotovoltaiky? | Morasol, moravská solární s.r.o
Drobečková navigace

Úvod > Blog > Co byste měli vědět před pořízením fotovoltaiky?

Co byste měli vědět před pořízením fotovoltaiky?Datum konání:
24.8.2022

V následujícím článku jsme sepsali odpovědi na FAQ, které se kolem tématu „fotovoltaika“ před jejím pořízením vyskytují. Odpovídá Vám např. na to, co se děje, když zrovna nesvítí slunce, zda potřebujete stavební povolení nebo se dozvíte třeba to, co vše ovlivňuje návratnost investice do fotovoltaické elektrárny. Před pořízením fotovoltaiky si určitě najděte co nejvíce informací.

49.jpg

FAQ

Jak by měla vypadat má střecha?

Životnost solárních panelů se pohybuje mezi 25 a 40 lety. Tu samou životnost by měla mít i Vaše střecha. Pokud by totiž bylo nutné zasahovat do střechy, která na sobě solární panely již má, mohla by se oprava prodražit. Před samotnou instalací fotovoltaických panelů byste tak měli zvážit stav, případně rekonstrukci Vaší střechy.

Je u vás k dispozici dostatek slunečních paprsků?

Dopadá na Vaši střechu dostatek slunečního světla? Nejlepší efektivnosti panely dosáhnout, pokud máte střechu orientovanou na východ, západ nebo jih. Nejlepší je samozřejmě orientace na jižní stranu. Také by zde neměly být překážky bránící slunci, třeba jako jsou stromy. Zkuste si schválně udělat tzv. mapu stínů.

Potřebuji stavební povolení?

Fotovoltaické panely většinou povolení nepotřebují. Budete ho potřebovat v případě, že se Vaš dům nachází v CHKO, zájmové oblasti nebo v oblasti chráněné nemovité kulturní památky. V případě klasických oblastí Vám ale samozřejmě nic nebrání se pro jistotu dojít zeptat na nejbližší stavební úřad, zda je instalace fotovoltaiky v pořádku.

Jaká je návratnost investice do fotovoltaiky?

V době návratnosti investice je třeba počítat hned s několika faktory: velikost fotovoltaické elektrárny, cena spotřeby, aktuální ceny elektřiny, samotné umístění solárních panelů nebo výše dotace. Moravská solární navrhuje solární panely tak, aby návratnost Vaší investice dávala smysl a byla co nejkratší. Návratnost je zpravidla do 10 let. Investice se Vám ale může vrátit již 6. rok!

Tip: O návratnosti investice se můžete dozvědět i v našem přehledném e-booku – „Vše, co potřebujete vědět před pořízením fotovoltaiky.„

Budou panely vyrábět energii i bez přímého slunečního svitu?

Toto je překvapivě jedno z nejčastějších témat před investicí. Pokud je zrovna zataženo, nemusíte se bát, že by Vaše solární panely nevyprodukovaly vůbec žádnou elektřinu. Panely mají sice nejvyšší efektivnost pokud na ně dopadá přímé sluneční záření, avšak energii dokáží vyrábět i v deštivých dnech.

Doufáme, že jsme Vám na časté otázky srozumitelně odpověděli. Pokud byste ale i tak měli jakékoliv další dotazy, neváhejte nás kontaktovat! My Vám na ně rádi odpovíme!

Uvažujete o pořízení fotovoltaiky, ale chcete se nejdříve dozvědět více? Přečtěte si náš E-BOOK, který pro vás máme zdarma. Nebo nás rovnou kontaktujte přes poptávkový formulář a naši technici se vám ozvou s ideálním řešením na míru!

CHCI NEZÁVAZNOU NABÍDKU